Grób Aliny Pienkowskiej w Alei Zasłużonych
|
Alina Pienkowska Borusewicz (1952 – 2002)
Grób Aliny Pienkowskiej Borusewicz znajduje się przy Alei Zasłużonych, pomnik z zielonego marmuru jest dziełem rzeźbiarza Stanisława Gierady, jest on również autorem pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (1980).
Alina Pienkowska żyła krótko ale zapisała się w pamięci jako niezmiernie energiczna i zdecydowana opozycjonistka w okresie PRL-u, była podobnie jak Anna Walentynowicz legendą Solidarności. W 1978 roku wraz z Bogdanem Borusewiczem, Joanną i Andrzejem Gwiazdami, z Anną Walentynowicz i Lechem Wałęsą była współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych. Wolne Związki Zawodowe broniły pracowników przed represjami ze strony partyjnych zarządów zakładów pracy i dzięki dobrej organizacji przygotowały strajk sierpniowy w 1980 roku, do którego pretekstem stało się zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz.
Gdy 16 sierpnia 1980 roku dyrekcja stoczni wyraziła zgodę na realizację głównych postulatów strajku i Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku, Alina Pienkowska wraz z Anną Walentynowicz apelowały o nieprzerywanie strajku, o solidarność z zakładami, których postulaty nie zostały spełnione. Te wspaniałe kobiety zatrzymały wychodzących robotników i strajk był kontynuowany. W trakcie strajku Pienkowska była współredaktorem 21 postulatów, była autorem 16 postulatu - „Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.”
Alina Pienkowska była z wykształcenia pielęgniarką, po podpisaniu porozumień sierpniowych walczyła o poprawę sytuacji w Służbie Zdrowia.
Po transformacji w latach 1991 – 1993 była senatorem z listy związkowej, reprezentowała województwo gdańskie. Od 1993 roku była członkiem Unii Demokratycznej a następnie Unii Wolności. W latach 1998-2002 była radną Gdańska z listy Unii Wolności.
W 2000 roku wraz z innymi sygnatariuszami porozumień sierpniowych uzyskała tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. 3 maja 2006 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz