|
W pobliżu wsi archeologowie odkryli pozostałości grodu pruskiego z X wieku, co też może być wskazówką przy ustalaniu miejsca śmierci świętego.
Za sprawą męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha i jego kanonizacji w 999 r. oraz życzliwości cesarza niemieckiego Ottona III Bolesław Chrobry stworzył w Polsce niezależną od Niemiec organizację kościelną. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. utworzono arcybiskupstwo gnieźnieńskie i trzy biskupstwa w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu.
Kolejne ważne wydarzenie historyczne, które rozegrało się na tej ziemi to bitwa Krzyżaków z Prusami w 1234 roku, w pobliżu rzeki Dzierzgoń, która przepływa blisko Świętego Gaju. W bitwie tej przeciwko Prusom walczyły również wojska Świętopełka Wielkiego i jego brata Sambora, ówczesnych książąt pomorskich.
Prusowie zostali pokonani, ale bitwa ta stała się początkiem wielowiekowych problemów państwa polskiego z zakonem krzyżackim.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1299 roku, znajduje się tutaj zabytkowy kościół z 1399 roku, który niemal całkowicie spłonął w 1861 r. W 1865 r. został odbudowany w stylu neogotyckim. W 1986 r. na mocy dekretu Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa ustanowiono w Świętym Gaju sanktuarium, miejsce szczególnego kultu św. Wojciecha. Rokrocznie 23 kwietnia i nie tylko w tym terminie do miejscowości przyjeżdżają pielgrzymi z Polski i innych krajów, szczególnie z Niemiec.
Święty Gaj upodobały sobie również bociany, mieszkańcy wioski mówią, że jest ich tu tyle samo co ludzi. Nawet ze szczytu kościoła spoglądała na nas rodzina bocianów.
Bociany w Świętym Gaju |
Wkrótce wiosna, serdecznie polecamy wycieczkę do Świętego Gaju, miło, że jeszcze są takie miejsca, gdzie ptaki i ludzie żyją w takiej harmonii.
Może duch świętego Wojciecha czuwa nad mieszkańcami tej miejscowości.
Tekst i zdjęcia: Maria Tomaszewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz