Stogi Malborskie
W czasach krzyżackich na łąkach na terenach obecnej wsi wypasano konie. Wieś została założona w 1562 roku a 3 lata później oddana w dzierżawę osadnikom holenderskim. Mennonicka gmina flamandzka w Stogach była największą na Żuławach. Słynni byli pochodzący stąd kaznodzieje. Zachowała się jeszcze coraz mniej liczna drewniana zabudowa typu holenderskiego pochodząca z XIX wieku.
Cmentarz
Położony na Żuławach, największy w Polsce cmentarz mennonicki powstał w połowie XVIII wieku. Usytuowany we wschodniej części wsi, tuż obok współczesnego kościoła katolickiego. Drzewa dzielą jego teren na 6 kwater. Najstarsze pochówki pochodzą z pierwszej połowy wieku XIX, zaś zachowane ostatnie pochodzą z lat 1938-39. Zachowało się 260 obramowań grobów ze sztucznego kamienia(mogiły podwójne, pojedyncze i dziecięce). Najbardziej typową formą nagrobka (zachowało się 90 tablic inskrypcyjnych) jest stela. Do najstarszych należy stela Petera Towsa z 1829 roku. Zachował się jeden nagrobek typu cippus, 5 podstaw krzyży nagrobnych i 5 współczesnych nagrobków granitowych.
Krótko o formach nagrobków:
Stele |
Stele |
Stela |
Stele z trójkątnymi naczółkami, na których są wyrzeźbione liście palmy, symbol chwały lub cierpienia zmarłej osoby |
Stele z różnymi symbolami w naczółkach |
1. Stela - swoim kształtem stojącej płyty kamiennej jest jedną ze starszych form sepulkralnych, stosowanych powszechnie w starożytności. Jej stojąca forma już samą swoją pozycją, przeciwstawiona poziomemu z natury swojej grobowi, symbolizuje aktywność, życie, odrodzenie, zmartwychwstanie. Przykłady form steli, czyli wolnostojącej płyty-tablicy pochodzą z XVII wieku. Poczatkowo proste, zawierające jedynie inskrypcje od końca wieku XVIII stają się dekoracyjne zgodnie z panującymi trendami artystycznymi. Najbardziej rozpowszechniona była jej antyczna, grecko-rzymska wersja złożona z cokołu, prostokątnej płyty i zwieńczenia - trójkatnego naczółka z akroterionami i palmetką, o dekoracji zredukowanej do pojedynczych symboli i starannej epigrafii. Do dziś dotrwały stele kamienne ale były także rzeźbione w drewnie.
Cippus |
2. Cippus - był inną adaptowaną ze starożytności formą nagrobka w postaci niskiego prostopadłościanu lub sześcianu zwieńczonego szerokim parapetem czy płytą, na której umieszczano urnę lub wazę - ewidentne świadectwo śmierci i wysokiej pozycji zmarłego.
Tekst: Sebastian - prawie przewodnik.
Zdjęcia: Sebastian, Jola Kryda, Maria Tomaszewicz
2 komentarze:
Highly energetic blog, I liked that a lot. Will there bee a part 2?
Itts not my first time to go to see this web page, i am visiting this site
dailly and get pleasant facts from here everyday.
Prześlij komentarz