sobota, 25 grudnia 2010

Lech Bądkowski

Grób Lecha Bądkowskiego znajduje się po prawej stronie głównej alei cmentarnej  na Srebrzysku w Rejonie IX cmentarza, na Tarasie Wojskowym, w pierwszym rzędzie, numer kwatery 46.
Na  nagrobku widnieje krzyż z Pomnika   Gdańskich Stoczniowców a na nim w metalu na tle Gryfa napis: "Lech Bądkowski pisarz- żołnierz- obywatel

Lech Bądkowski urodził się w Toruniu. W 1939 roku jako 19-letni elew Brodnickiej Szkoły Podchorążych wziął  udział w bitwie nad Bzurą. Walczył  pod Narvikiem (za  udział w tej bitwie został  odznaczony  Srebrnym  Krzyżem Orderu Virtuti Militari). Walczył również w Polskiej Marynarce Wojennej na Atlantyku i Morzu Śródziemnym oraz jednostce spadochroniarzy w Szkocji.W 1946 roku powrócił z Wielkiej  Brytanii do kraju i  zamieszkał w Gdyni.  Ukończył studia  w Wyższej Szkole  Handlu Morskiego w Sopocie oraz prawo na Uniwersytecie Łódzkim.Pracował dla "Dziennika Bałtyckiego", tygodnika "Rybak Morski" oraz  " Ziemia  i Morze". Napisał około 1000 artykułów oraz 30 książek i broszur. Jego artykuły były publikowane również w "Głosie Wybrzeża", "Polityce", "Pomeranii" i „Bratniaku”.Był laureatem wielu nagród literackich, odznaczony  Medalem  Stolema, Pieczęcią Świętopełka Wielkiego klasy złotej, oraz Krzyżem  Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do dorobku  literackiego Lecha Bądkowskiego  należą  min.: "Kuter na strądzie", ''Twarzą do przyszłości'', "Połów nadziei", "Żołnierze znad Bzury", " Huśtawka'  ",Chmury.W 1951r. przeprowadził się do Gdańska gdzie mieszkał przez  33 lata na ul. Długiej 79/80 m. 5. Lech Bądkowski pełnił wiele funkcji społecznych w Gdańsku. Był min.  kierownikiem literackim w Teatrze Miniatura, członkiem władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz prezesem Związku Literatów Polskich oddziału w Gdańsku.Nie zaakceptował ustroju komunistycznego w Polsce za co był szykanowany przez władze. Stał się obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa, która  założyła podsłuchy w jego mieszkaniu i pracowni, a w aktach nazywano go "Inspiratorem".W latach 70-tych nawiązał współpracę z gdańską opozycją demokratyczną. W sierpniu 1980r. przyłączył się do strajkujących stoczniowców. Był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS, współautorem Porozumień Gdańskich oraz pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Od 1980r. pod  jego redakcją ukazywał się tygodnik 'Samorządność", który został zawieszony w stanie wojennym.
28 lutego 1984, w dniu pogrzebu Lecha Bądkowskiego,  tysiące ludzi zgromadziło się na cmentarzu  Srebrzysko by złożyć mu ostatni hołd.
 

Brak komentarzy: