poniedziałek, 28 lutego 2011

Północne Kaszuby

Wycieczka szkoleniowa „Norda” - Północne Kaszuby, szkolenie zorganizowali  przedstawiciele Koła Przewodników PTTK-u w Gdańsku.
Trasa wycieczki: 26 lutego wyjazd z Gdańska,  Rzucewo, Swarzewo, Jastarnia, Hel, Władysławowo, Puck. Nocleg w Harcerskim Ośrodku Morskim. 27 lutego wyjazd z Pucka, Rozewie, Jastrzębia Góra, Krokowa, Żarnowiec, Świecino, Nadole, Czymanowa i powrót do Gdańska.

Rzucewo
Rzucewo jest to mała miejscowość nad Zatoka Pucką, najciekawszym zabytkiem jest pałac w stylu neogotyku angielskiego, położony w przepięknym parku wśród lip sadzonych najprawdopodobniej przez Jana III Sobieskiego.


Pałac w Rzucewie


Rzucewo należało w trakcie dziejów do sławnych polskich rodów, Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich oraz przedstawicieli szlachty pruskiej rodziny von Below. 
Pałac został wybudowany przez rodzinę von Below w latach 1840-1845. Obecnie w budynku znajduje się restauracja i hotel. Między drzewami kryje się dworek myśliwski z XIX wieku, za pałacem znajdują się stare stajnie i spichrze.
Byliśmy we wnętrzu pałacu i oglądaliśmy bibliotekę oraz pomieszczenia restauracyjne. Wszystko pięknie odnowione i zadbane.

Biblioteka w wieży pałacowej

Portret Jana III Sobieskiego


W jednym z pokoi współczesne portrety  Jana III Sobieskiego i Marysieńki, król o dziwo szczupły.   








Pałac w Rzucewie - restauracja

We wszystkich pokojach i salach restauracyjnych pięknie upięte firany, wytworne świeczniki i stropy.









 
Swarzewo

Prezbiterium z Matką Boską Swarzewską


Z żalem opuszczamy piękną miejscowość i jedziemy w stronę Swarzewa, wioska sławna z kultu cudownego obrazu Matki Boskiej Swarzewskiej. Kościół neogotycki, wnętrze prześliczne, szczególnie duże wrażenie robi prezbiterium.





Hel

 Muzeum Obrony Wybrzeża Rejonu Umocnionego Hel

Tablica informacyjna


Na mierzeji, na dawnym terenie wojskowym, niesamowite wrażenie zrobiło na całej grupie stanowisko ogniowe B2  - Bateria Schleswig - Holstein. Baterię wybudowano w  1940 r., w 1941 r. było próbne strzelanie, w 1942 r. działo przewieziono do Calais, Niemcy w rejonie Zatoki Gdańskiej czuli się bezpiecznie, uznali, że tak potężne działo w tym miejscu nie jest potrzebne. Zasięg baterii dla pocisków o wadze 600 kg był około 56 km, dla pocisków 1000 kg był około 43 km. Bateria mogła kontrolować teren od Jeziora Żarnowieckiego po Elbląg.




Ława w kształcie pierścienia,
po której poruszało się działo


Do namierzania celu służyła wieża o wysokości 25 m, niemieccy technicy potrafili niezmiernie precyzyjnie określić parametry ustawienia działa,  wieżę, zachowaną w doskonałym stanie można oglądać do dzisiaj.







W pomieszczeniach baterii aktualnie jest Muzeum Obrony Wybrzeża Rejonu Umocnionego Hel.
 
Tablica pamiątkowa poświęcona
Zbigniewowi Przybyszewskiemu
na ścianie Baterii Schleswig Holstein

Szczególnie wstrząsająca jest ekspozycja poświęcona komandorowi porucznikowi Zbigniewowi Przybyszewskiemu, był on dowódcą Baterii Heliodora Laskowskiego. Po wojnie  został fałszywie oskarżony  w tzw.   Procesie Komandorów,  skazano go na śmierć i  stracono w 1952 r.








Fokarium


Oglądanie brzuszka wielkiego samca foki szarej




W Helu największą atrakcją jest fokarium prowadzone przez Uniwersytet Gdański. Foki są bardzo oswojone, każda ma przypisany określony znak, na który reagują w trakcie karmienia. Podczas karmienia sprawdzany jest stan zdrowia zwierzęcia. Samce mogą ważyć do 300, samice do 180 kg.




Samice foki szarej

Cztery samice były ciężarne, ciąża trwa 12 miesięcy, po urodzeniu foczka  waży od 6-10 kg,  jest karmiona przez matkę tylko trzy  tygodnie wysokokalorycznym (50 % tłuszczu) mlekiem i po tym okresie maluch musi być samodzielny. 






Ząbki w porządku!

Na zdjęciu obok widać doskonale urodę fok szarych i fakt, że są to zwierzęta drapieżne, mają wspaniałe uzębienie.












Puck
Baptysterium


Baptysterium nie jest tylko dekoracją, podczas zwiedzania kościoła odbywał się w nim chrzest dziecka.


Zabytkowa XVII - wieczna krata


Piękny XIX -wieczny,  zrekonstruowany po wojnie  witraż


Zdjęcia: Jola Kryda, Ewa Molisz, Maria Tomaszewicz

1 komentarz:

Tomasz Cecot pisze...

Widzę, że wyprawa była udana!