sobota, 17 marca 2012

Spółdzielnia Patronem organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy Gdańsk - odtwarzane organy, marzec 2012
zdj. M. Tomaszewicz
W trakcie naszych gdańskich spacerów i poszukiwań, kiedy przyglądamy się zabytkom i miejscom, staramy się zrozumieć i odszyfrować znaki i myśli zamknięte w przedmiotach i przestrzeni przez dawnych Gdańszczan. Często jednak stwierdzamy naszą bezsilność. Ślad się urywa lub zrywa się wątła nić porozumienia. Gdańsk jest miastem poranionym. Stwierdzi to każdy, kto choćby powierzchownie wmyśli się w jego historię i przestrzeń. Poznawanie Gdańska można porównać do pracy archeologa lub detektywa, który z ułamków wnioskuje o całości. Istota gdańskości umarła dawno, kiedy wraz z upadkiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów dumna republika kupiecka zaczęła z wolna przekształcać się w prowincjonalne pruskie miasto. Zagłada, która nastąpiła w marcu 1945, zniszczyła już nie Gdańsk, ale opowieść o nim, zapisaną w kamieniu, drewnie i przestrzeni. Pozostały ułamki, których odnajdowanie i scalanie ciągle trwa. Takim odtwarzaniem i odczytywaniem dziejów miasta jest z pewnością rozpoczęta w 2006 roku odbudowa wielkich organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy. Powstały w latach 1616 – 1618 barokowy instrument, wraz z utworzonym w 1703 roku prospektem, służył kościołowi do 1943 roku.
Zdemontowany, przetrwał kataklizm. Teraz staraniem oo franciszkanów oraz Stowarzyszenia Dziedziniec odzyskuje z wolna dawną formę i brzmienie. Nasza grupa włączyła się w to piękne dzieło fundując jedną z piszczałek labialnych. Fakt, że choć w ten skromny sposób możemy włączyć się w proces odtwarzania świetności Gdańska jest dla nas źródłem wielkiej radości.
Rekonstrukcja prospektu zdj.B.B

Naszej fundacji dokonaliśmy w dniu 10 marca 2012. Była ona połączona ze zwiedzaniem kościołów Wieczerzy Pańskiej oraz św. Trójcy, po których oprowadzał nas o. Tomasz Jank – rektor kościoła. Jego opowieść była tak ciekawa, że wymaga osobnej, obszernej relacji.

tekst: Anna Olewniczak
Członkowie Spółdzielni słuchają franciszkanina
 ojca Tomasza Janka
zdj. Marysia Tomaszewicz 
Gotyckie stalle franciszkanów
zdj. BB
Kościół Wieczerzy Pańskiej
z 1431r.
zdj. BB

Podpis Heweliusza na jednej ze stalli
zdj.BB


Rektor Kościoła Św. Trójcy w Gdańsku
franciszkanin ojciec Tomasz Jank opowiada członkiniom Spółdzielni historię kościoła
zdj. BB

Link do nagrania wykładu o. Tomasza (udostępniony przez Anię Olewniczak):http://speedy.sh/2bKBT/Kosciol-sw.-Trojcy.zip

Brak komentarzy: