sobota, 8 stycznia 2011

Zdzisław Kieturakis

Zdzisław Kieturakis (1904 - 1971)
Grób Z. Kieturakisa znajduje się przy Alei Zasłużonych, jest bardzo okazały. Na wieloczęściowym postumencie z kawowego marmuru znajduje się sześcienna kostka, na której jest między innymi fragment przysięgi Hipokratesa. Przytaczam część napisu: „Przysięgam... Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych zdolności ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy... Do jakiegokolwiek wejdę domu, wejdę doń dla pożytku chorych... Jeżeli dochowam tej przysięgi i nie złamię jej, obym osiągnął pomyślność w życiu i pełnieniu swej sztuki, ciesząc się uznaniem ludzi po wszystkie czasy”.

Z. Kieturakis był wybitnym chirurgiem, profesorem zwyczajnym Akademii Medycznej.
W 1934 ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Stefana Batorego, na macierzystej uczelni rozpoczyna karierę lekarską i naukową, w 1938 uzyskuje tytuł doktora medycyny.
W czasie II wojny światowej przebywa w Wilnie, należy do Armii Krajowej, leczy i operuje żołnierzy AK. Po wojnie w 1945 opuszcza Wilno i zatrudnia się w Akademii Lekarskiej w Gdańsku, w 1948 habilituje się i organizuje klinikę chirurgiczną Akademii Lekarskiej przy ul. Łąkowej, którą kieruje aż do śmierci. Profesor wprowadził nowe metody leczenia chorób wrzodowych i nowotworowych. Zasługi profesora Kieturakisa dla gdańskiej medycyny i nauki zostały uhonorowane przyznaniem mu tytułu "Gdańszczanin XX–lecia".
Ciekawostka - w latach 60. kursowało po Gdańsku powiedzenie podkreślające wybitne zdolności chirurgiczne profesora Kieturakisa : Ciebie to już tylko Kieturakis może poskładać. W innej wersji, brzmiało to tak: Jak cię pobiję, to nawet Kieturakis cię nie poskłada.

Brak komentarzy: