wtorek, 20 lipca 2010

Mątowy Wielkie

20 lipca 2010 podczas wycieczki na Żuławy  zwiedziliśmy Mątowy Wielkie - miejsce urodzenia błogosławionej Doroty z Mątowów. Najciekawszym zabytkiem jest gotycki kościół z XIV wieku, pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Gotycki kościół z XIV wieku w Mątowach Wielkich

Kościół był pierwotnie trzynawowy, po powodzi jednej z naw nie odbudowano, aktualnie jest dwunawowy. Drewnianą wieżę dobudowano w 1741 roku, jej największą ozdobą jest strzelisty, kryty gontem hełm. Szczyty kościoła są schodkowe, ozdobione blendami i skromnymi sterczynkami.


Szczyt kościoła w Mątowach Wielkich

Wnętrze świątyni nie posiada wyodrębnionego prezbiterium i kruchty. W kościele zachowała się chrzcielnica z XIV wieku, w której w 1347 roku ochrzczono błogosławioną Dorotę.

Błogosławiona Dorota z Mątowów

Błogosławiona Dorota Schwartze żyła w latach 1347 – 1394. Była żoną mieszczanina gdańskiego, miała dziewięcioro dzieci. Po śmierci męża w 1390 roku udała się do Kwidzyna, gdzie w ostatnim roku swojego życia została pustelniczką, zamurowano ją w celi przylegającej do prezbiterium kościoła. Już za życia uważano ją za świętą, ludzie przychodzili do niej po radę i wstawiennictwo do Boga. W 1976 roku została beatyfikowana przez Pawła VI.
Czcicielem błogosławionej Doroty jest Benedykt XVI, w 1999 roku jako ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary był w Kwidzyniu i modlił się przed jej wizerunkiem. Błogosławiona Dorota krytykowała zakon krzyżacki oraz wielkiego mistrza Konrada Wallenroda z powodu upadku moralnego. Błogosławiona Dorota jest na terenie woj. elbląskiego patronką kobiet.

Tekst i zdjęcia: Maria Tomaszewicz

Brak komentarzy: