środa, 7 lipca 2010

Żuławy Gdańskie

Wocławy ruiny gotyckiego kościoła z XIVw.

W 2010r. odbyły się trzy wycieczki na Żuławy Wiślane: 7 lipca na Żuławy Gdańskie , 20 lipca i 19 sierpnia na Żuławy Malborskie i Elbląskie. Dla większości z nas Żuławy były wielkim odkryciem ze względu na piękne krajobrazy i jeszcze piękniejszą architekturę kościołów i domów podcieniowych.Żuławy Gdańskie
Wocławy ruiny gotyckiego kościoła z XIVw.
Wocławy ruiny gotyckiego kościoła z XIVw.Wyruszyłyśmy na Żuławy bez precyzyjnego planu, z nastawieniem „może coś ciekawego zobaczymy”. Po kilkunastu kilometrach za Gdańskiem skręciłyśmy w prawo z trasy numer 7, Gdańsk – Warszawa, na Wocławy, W Wocławach, pierwszym odkryciem były ruiny gotyckiego kościoła z XIVw. 
W tamtym czasie Wocławy były częścią gdańskiej komturii krzyżackiej. Ruiny świadczą o ówczesnej potędze i gospodarności Krzyżaków. W  XIVw. siłą zajęli oni Gdańsk i z miejsca objęli jurysdykcję nad okolicznymi wsiami, które stały się często przyczółkami obronno-aprowizacyjnymi dla zakonu. 

Grabina Zameczek
Grabina Zameczek
Grabina Zameczek - dzisiaj, w opłakanym stanie

Grabina Zameczek brama kuchenna
Grabina Zameczek -pozostałości kanału otaczajacego zamek
                                                                                                                    
W Grabinie Zameczku, następnej miejscowości, w której się zatrzymałyśmy, istniała taka forteczka z gospodarstwem hodowli zwierząt. Do dziś zachowały się fragmenty fosy otaczającej niegdyś zamek, który został rozebrany w XV wieku przez Gdańszczan. W późniejszym okresie odbudował go jeden z patrycjuszy gdańskich.

Wróblewo kościół z XVIIw.
Wróblewo kościół z XVIIw.

 Za to Wróblewo, następna miejscowość na naszym szlaku zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie ze względu na schludny i zadbany wygląd. Tamtejszy kościół pochodzi z XVIIw., później był rozbudowany. Jest konstrukcji szkieletowej. Położony jest niezmiernie malowniczo na samym brzegu Motławy . Te żyzne tereny pozwalały na rozwój upraw na dużą skalę, co przyczyniło się do bogacenia się ludności. Jednym z dowodów na to może być fakt, że pod koniec XIX w. August Möller i jego sąsiad Nickel zakupują młockarnię napędzaną maszyną parową.


Suchy Dąb plebania

Suchy Dąb
Z urzekającego Wróblewa udałyśmy się do Suchego Dębu - siedziby gminy, Znajduje się tam gotycki kościół zbudowany w XIV w., który został odbudowany po zniszczeniach ostatniej wojny. Obok kościoła jest plebania z XVIII w., w której zachowało się wiele oryginalnych detali barokowego wystroju. Przez miejscowość przepływa Motława, która zachęca do zorganizowania tam kiedyś spływu kajakowego.

Krzywe Koło

 
Dalej pojechałyśmy wzdłuż Motławy, tzw. Szlakiem Nadmotławskim, do następnej zadbanej i urokliwej miejscowości Krzywe Koło, gdzie odkryłyśmy następny gotycki kościół z XIV w. rozbudowany w późniejszym okresie m.in. o wieżę pokrytą łupkiem ze strzelistym hełmem. Kościół i otoczenie sprawiają bajkowy klimat. Do kościoła, wzdłuż rzeki, prowadzi wygodna i pięknie po obu stronach obsadzona roślinnością droga. Taka droga zachęca pewnie mieszkańców do częstego odwiedzania kościoła.


Krzywe Koło dom podcieniowy

W Krzywym Kole tuż przy głównej drodze znajduje się okazały dom podcieniowy z początku XIXw. Nie mogłyśmy się oprzeć wejściu do środka, gdzie znajduje się ośrodek terapeutyczny  - Środowiskowy Dom Pomocy Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W gościnnych progach panowała przyjazna i twórcza atmosfera –osoby niepełnosprawne korzystające tam z terapii z ciekawością i życzliwością przyszły się z nami przywitać.


Steblewo ruiny XIVw. kościoła

Steblewo ruiny XIVw. kościoła


Steblewo ruiny XIVw. kościołaNastępny przystanek to Steblewo położone na lewym brzegu Wisły, od której oddzielone jest wałem przeciwpowodziowym. Pierwszy wał powstał tu w XIII wieku.  Tam też ujrzałyśmy ruiny kolejnego gotyckiego kościoła z XIV w. Zachowana częściowo wieża i spore fragmenty ścian dają obraz wielkości kościoła.
Kaplica i grobowiec rodziny Wessel
gmerk na nagrobku
 Obok kościoła znajduje się odnowiony grobowiec rodziny Wessel z mottem w języku niemieckim i polskim „Jesteśmy tylko gośćmi na ziemi”. Przy kościele znajduje się także kilkanaście płyt nagrobnych, wiele z nich jest dość okazałych oznaczonych charakterystycznymi gmerkami-osobistymi lub rodzinnymi znakami.


Steblewo dom podcieniowy
gmerk na nagrobku
 W Steblewie znajdują się także domy podcieniowe z XVIIw. Są bardzo okazałe, podcienie z pięterkiem, z misterną dekoracją, oparte na ośmiu kolumnach. Niestety, nie są w dobrym stanie. Wymagają natychmiastowych prac remontowych i zabezpieczających.

Wał w Steblewie miał i ma bardzo ważne znaczenie dla zabezpieczenia okolicy i Gdańska przed powodzią. Istnieje tam od dawna strażnica wałowa. W okresie międzywojennym Steblewo było w obszarze Wolnego  Miasta Gdańska. W Steblewie niedaleko ruin kościoła zrobiłyśmy sobie przerwę na drugie śniadanie. Towarzyszyła nam mieszkanka Steblewa, która opiekuje się kaplicą z grobowcem rodziny Wessel, a także pobliskimi nagrobkami. Chętnie opowiadała nam o Steblewie i najbliższej okolicy, o życiu mieszkańców, o odwiedzinach starych, przedwojennych mieszkańców, o publikacjach na temat tych okolic.

Po krótkiej przerwie i pogawędce pojechałyśmy wzdłuż lewego brzegu Wisły do Kiezmarka , gdzie także znajduje się ważna strażnica wałowa. Lokalni mieszkańcy, których spotkałyśmy pracujących przy remoncie kościoła powiedzieli, że mimo alarmu powodziowego czują się bezpieczni, bo wał doskonale spełnia swoje zadanie.

Kiezmark kościół

Kiezmark - okno w kościele

Kościół o konstrukcji szkieletowej został zbudowany w XVIIw. dla lokalnych ewangelików.


Cedry Wielkie
Kiezmark leży przy drodze krajowej Gdańsk- Warszawa. Tą drogą przejechałyśmy kilka kilometrów w kierunku Gdańska, by zboczyć w lewo na Cedry Wielkie, gdzie znajduje się kościół gotycki z XV wieku z charakterystyczną w górnej części drewnianą, ośmiokątną wieżą przykrytą spiczastym hełmem.

Trutnowy - gotycki kościół
Nasz następny cel to Trutnowy. Jest tam gotycki kościół z XIVw. rozbudowany w późniejszym czasie. Na wschodniej elewacji kościoła zamieszczona została tablica z zaznaczonym poziomem wody podczas powodzi w 1829r.

Trutnowy - tablica z zaznaczonym poziomem wody podczas powodzi w 1829r.


Trutnowy dom podcieniowy

W tej samej miejscowości znajduje się okazały dom podcieniowy z 1720r. Od lat 80-tych jest w rękach prywatnych. Został on pieczołowicie odremontowany. Jest siedzibą Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”.
Z Trutnowych udałyśmy się (na ostatnich kroplach paliwa) wzdłuż Motławy po drodze z płyt betonowych przez Krępiec, Olszynkę i Orunię do domu.
W drodze powrotnej „piałyśmy z zachwytu” nad bogactwem architektonicznym Żuław Gdańskich. Wiedziałyśmy, że właśnie rozpoczęłyśmy przygodę pod nazwą „Żuławy”

Trutnowy - autorka tekstu przed siedziba Stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie"


Niedługo później w większym gronie pojechaliśmy odkrywać Żuławy Malborskie i Elbląskie.

Tekst: Jola Kryda
Zdjęcia: Ewa Molisz                

Brak komentarzy: