wtorek, 20 lipca 2010

Raczki Elbląskie

Kolejnym celem naszej wycieczki z 20 lipca 2010 r. były Raczki Elbląskie. Na trasie ze Świętego Gaju do Raczków Elbląskich zatrzymaliśmy się w Dzierzgonce, jest to wioska położona nad rzeką Dzierzgoń, która wpada do jeziora Drużno. Rzeka przepływa przez rejon bardzo podmokły z zarastającymi bagienkami, pełnymi żab, zagadka  ogromnej liczby bocianów w Świętym Gaju rozwiązała się, nie grozi tym wspaniałym ptakom brak pokarmu.


Rzeka Dzierzgoń w Dzierzgonce



Zarastające jeziorko w pobliżu Dzierzgonki

Raczki Elbląskie,  miejscowość położona w pobliżu jeziora Drużno (lub Druzno).  Jezioro  za czasów świętego Wojciecha było częścią zatoki morskiej, dzięki czemu z Gdańska można było dopłynąć w rejon Świętego Gaju łodzią.
Drużno jest to bardzo płytkie, zarastające jezioro o średniej głębokości 1.2 m i maksymalnej głębokości około 3 m. Dno jeziora jest poniżej poziomu morza, czyli jest to kryptodepresja. Drużno jest wpisane na listy światowego dziedzictwa przyrodniczego. W jego rejonie przebywa 210 gatunków ptaków, 110 gatunków lęgowych. Jezioro jest na trasie Kanału Elbląskiego, który jest pomnikiem historii. Zbudowany w XIX wieku stanowi ogromną atrakcję turystyczną z powodu pięciu pochylni, dzięki którym jest niwelowana stumetrowa na całym przebiegu kanału różnica poziomów.
Według pomiarów w Raczkach Elbląskich znajduje się najniżej położony teren w Polsce - 1.8 m poniżej poziomu morza.


Nasza grupa w najniższym punkcie w Polsce
 
W Raczkach Elbląskich rolnicy uprawiają warzywa i kwiaty, żyzna ziemia i bliskość Elbląga stwarza korzystne warunki do takich upraw. Na zdjęciu w tle  widać wielką uprawę chryzantem.

Tekst i zdjęcia: Maria Tomaszewicz 

Brak komentarzy: